...

Renowacja mebli, czyli stare jak nowe!

Zestaw wypoczynkowy obity skórzaną tapicerką zawsze będzie prezentował się elegancko i z klasą. Co do tego nie ma wątpliwości. Obecnie często wykorzystuje się także eko skóry czy oryginalne tkaniny obiciowe. Co jednak jeśli nasz ukochany mebel zaczyna tracić swój pierwotny wygląd?

Z czasem na tapicerce pojawiają się pęknięcia, dziury, plamy i przetarcia. Na szczęście renowacja mebli tapicerowanych jest możliwa! W tym artykule opisujemy co można zrobić, aby tchnąć w stare meble nowe życie.

Czym jest renowacja mebli?

Renowacja mebli tapicerowanych jest sposobem na przywrócenie naszym meblom dawnego blasku. Za pomocą różnych metod i środków chemicznych można naprawić zniszczoną tapicerkę na sofie, kanapie, pufie czy narożniku. W tym przypadku nie ma potrzeby wyrzucania jednego mebla i kupna kolejnego. To pozwoli nam, stosunkowo niewielkim kosztem, cieszyć się pięknymi meblami.

Co można zrobić?

Mówiąc o renowacji mebli możemy mieć na myśli załatanie małej dziurki w tapicerce lub wymianę całego obicia. Wszystko zależy od “pacjenta”. Na rynku dostępne są różne preparaty do zadań specjalnych. Zaczynając od środków czyszczących do usuwania plam, przez produkty do naprawy skóry i farby aż do impregnatów.

Dzięki środkom czyszczącym możemy pozbyć się plam np. z rozlanej kawy, napojów, jedzenia, tłuszczu, czy też tych które są dziełem najmłodszych, jak ślady po długopisach czy mazakach. Niestety nie każdą plamę da się usunąć na własną rękę, ale warto spróbować.

Jeżeli skóra czy tapicerka jest wytarta, co szczególnie często zdarza się jeśli obicie jest złej jakości możemy ją pomalować. Farby do koloryzacji skóry występują często w formie aerozoli, farb lub past. Do wyboru są zarówno klasyczne jak  wodoodporne wersje, w wielu kolorach do wyboru. Niestety jeśli chodzi o barwę preparatów czasami możemy mieć problem z wybraniem tej właściwej, ze względu na oryginalny odcień naszej sofy czy fotela. w takim wypadku warto poradzić się specjalistów, którzy zajmują się renowacją, aby pomogli rozwiązać nasz problem i doradzili w wyborze odpowiednich środków.

Produkty do naprawy skóry to idealne rozwiązanie jeśli uszkodzenie jest stosunkowo niewielkie. Są to np: dziury, przecięcia czy pęknięcia. Taką usterkę można naprawić stosując szpachlę do skóry, czy płynną skórę. Wszystko zależny oczywiście od rodzaju tkaniny z jaką mamy do czynienia. W przypadku materiałów tapicerskich może być ciężko znaleźć taki środek. Natomiast do eko skór i skór naturalnych możemy dobrać preparat, który sklei pęknięcia czy załata dziury, a także zabezpieczy przed ponownym pękaniem.

Jeśli mamy do czynienia z dużym uszkodzeniem nie pozostaje nam już nic innego jak zmiana obicia na nowe lub zakup nowego mebla. Na pewno w przypadku mebli ze skóry naturalnej, które jak wiadomo nie są tanie, mniej obciążająca dla naszego portfela będzie wymiana skóry czy tapicerki na nową. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane jeśli inne elementy, przykładowo drewniane i cała “konstrukcja” są w dobrym stanie. Przy okazji możemy wprowadzić całkiem nową kolorystykę do naszego salonu czy pokoju, wybierając obicie o innej fakturze i barwie.

Renowacja mebli tapicerowanych na własną rękę.

Jeżeli chcemy sami podjąć się renowacji ulubionego mebla, musimy brać kilka rzeczy pod uwagę. Po pierwsze, trzeba mieć czas na samodzielna naprawę. Również na naszą niekorzyść mogą podziałać źle dobrane preparaty. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie zdecydować jakim środkiem się posłużyć, warto się wstrzymać, żeby nie pogorszyć sytuacji.

Warto pamiętać, że jeżeli nie wiemy jak dokonać naprawy, lub jakich środków użyć, żeby uzyskać dobry efekt, warto zlecić renowacje mebli tapicerowanych profesjonalistom.

Ostateczne rozwiązanie

Jeśli żadna inna metoda nie przyniesie nam oczekiwanego rezultatu, lub jeżeli po prostu chcemy zmienić kolor czy wzór tapicerki najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana skóry bądź tapicerki. O ile możemy sami podjąć się wymiany obicia ulubionego, kuchennego taboretu, o tyle w tym przypadku większe i bardziej skomplikowane meble warto oddać w ręce fachowców. Firmy zajmujące się renowacją nie tylko pomogą zmienić obicie, ale także mogą wymienić zużytą piankę w siedziskach czy oparciach lub zamiast niej zamontować sprężyny bonelowe, które są równie wygodne a dodatkowo o wiele trwalsze. Jeśli nie poradzicie sobie państwo z renowacją we własnym zakresie, zachęcamy do zapoznania się z ofertą renowacji firmy Wioleks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *